Yeniden Tasarım Seo Yapısını Nasıl Etkiler

yeniden-tasarim-seo-yapisini-nasil-etkiler

Bir web sitesi yeniden tasarımı üzerinde çalışıyorsanız , işlemden önce, sonra ve işlem sırasında SEO sıralamasını ve etki alanı yetkisini korumayı düşünmeniz gerekir . Bir oluştururken yeni web sitesi tasarımı , sitenin estetik Endişelenmeniz gereken tek şey değildir. Bu işlem sırasında, yalnızca SEO’nuzu sürdürmekle kalmayacak aynı zamanda onu iyileştirmenin yollarını da aramalısınız. Birçok şirket, bir web sitesinin yeniden tasarlanmasının SEO’yu etkilemeyeceğini düşünmenin trajik hatasını yapar. Dikkatli bir şekilde yapılmazsa, önceki tüm SEO çalışmalarınızı silebilirsiniz. Büyük web tasarım geliştirme faaliyetlerinde dikkate alınması gereken teknik ve teknik olmayan alanlar vardır .

Eski sitenizden yeni siteye geçiş yaparken SEO kalitenize zarar vermemek için özel adımlar atmanız gerekir. Bu yazıda, SEO yeniden en iyi uygulamalarını ve SEO değerini kaybetmediğinizden nasıl emin olacağınızı öğreneceksiniz.

Web Sitesi Yeniden Tasarımı – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sitenizi yeniden tasarlarken, SEO sıralamanızı korumak için göz önünde bulundurmanız gereken üç ana alan vardır:

 • Mevcut SEO çabalarınızla neler çalışır?
 • Yeniden tasarım sırasında ortaya çıkabilecek genel zorluklar
 • Yeni web sitesi ile gelecek değişiklikler

Bu üç alana odaklanarak, SEO zayıflıklarınızı ayırt edebilecek ve bu alanları iyileştirebileceksiniz. Sıralamanızı sürdürmenin ötesinde, onları iyileştirmek için de çalışmalısınız.

SEO’nuzu Nasıl İzlersiniz

Şu anda sıralamanızı izliyorsanız ve bu anahtar kelimelerle ilgili kampanyalarınız varsa, analiz etmek için önemli verileriniz olmalıdır. Özellikle bilmeniz gerekenler:  sıraladığınız anahtar kelimeler, her bir anahtar kelime için haritalama, sıralamaya tam yerleştirme ve en yüksek miktarda organik trafik getiren sayfalar.

Bir Web Sitesini Yeniden Tasarlarken SEO ile İlgili Ortak Zorluklar

Bir sitenin yeniden tasarımı üzerinde çalışırken, yeniden markalaşmaya, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye ve arka ucu güncellemeye odaklanırken ortaya çıkabilecek birçok sorun vardır . True Color Wallpapers bu zorluklara neden olabilecek alanların bir listesidir:

 • Kaldırılan içerik
 • Değişen içerik
 • İçerik, yeni sitenin navigasyonuna veya site haritasına göre hareket edebilir
 • URL’ler değişebilir
 • Sayfa düzeyinde optimizasyon değişiklikleri
 • Yeni içerik, yeni bölümler, yeni teknoloji ve yeni özellikler ekleme
 • Yeni teknik konular
 • Dahili link yapısı düzenlemeleri
 • Etki alanı veya alt etki alanı değişiklikleri
 • Protokol değişiklikleri

Bu alanların tümü, SEO’yu yeniden tasarımda etkileyebilir. Bu kadar çok zorlukla, neyin ele alınması gerektiğini tam olarak belirlemek zor olabilir. En büyük zorluklardan biri etki alanı değişikliği olacaktır. Diğer alanlar da önemlidir ve ne kadar çok değişiklik yaparsanız SEO da o kadar karmaşık olacaktır.

SEO sıralaması kaybetmemek için

Yeniden tasarımınıza başlamadan önce, SEO sıralamanızı korumanızı sağlayacak en iyi uygulamaları anlamanız önemlidir. Başlamadan önce bu yeniden tasarım parametrelerini göz önünde bulundurun:

Mevcut sitenizde bir SEO denetimi yapın

Sitenizde bir SEO denetimi yaparak sıralamaya çalıştığınız tüm anahtar kelimeleri ve hangi sayfaların ilişkili olduğunu anlayarak başlamalısınız. Yönlendirmelerin ötesinde, ayrıca sayfalardan ve web sitesinden canlı siteye giden özel sayfa optimizasyonundan da endişelenmelisiniz. Web siteniz çok fazla dinamik içeriğe sahipse, bu özellikle yararlıdır.

Tarihi Web Taramalarının Önemi

Eski siteden tarama verilerini kaydetmek iyi bir fikirdir. Eski siteyi taramak ve analiz etmek için Screaming Frog gibi bir araç kullanabilirsiniz . Bir şey kaybolursa, eski yapıyı ve içeriği göstermek için web.archive.org adresini kullanın.

Sayfa İçi Optimizasyonlar

Eski sitenizi tarayarak, meta başlıkları, meta açıklamaları, alt etiketleri ve başlıkları içeren sayfadaki tüm önemli öğeleri dışa aktarabilirsiniz. Yine, iyi performans gösteriyorsa, şirketinizin ürün veya hizmetlerinde önemli değişiklikler olmadıkça, çok fazla değişiklik yapmamaya çalışın. Ayrıca, dev’den canlı siteye giden sayfalar ve belirli sayfa içi optimizasyonlardan da endişelenmelisiniz. Web siteniz çok fazla dinamik içeriğe sahipse, bu özellikle yararlıdır.

301 ve 302 yönlendirmelerini ayarlama

Öncelikle eski URL’leri yenilerine yönlendirmelisiniz. Permalink yapısında büyük değişiklikler yapıyorsanız, gerekli tüm yönlendirmelerin bir elektronik tablosuna sahip olmanız gerekir. Yeni siteyi yayınladıktan sonra, her şeyin olması gerektiği gibi yönlendirildiğinden emin olmak için eski URL listesini tarayın.

301 Yönlendirmeleri Ne Zaman Kullanılır?

301 yönlendirmesi, bir URL’den diğerine kalıcı bir yönlendirmedir. Bu yönlendirme web sitesi ziyaretçileri ve arama motorları için gerçekleşir. Çoğu durumda, bir 301 yönlendirmesi, geçici bağlantılar üzerinden SEO için daha iyi olabilir, çünkü gelen bağlantıları da yaklaşık% 90 – 99 oranında bağlantı özsermayesiyle aktarır. Çoğu durumda, bu, yeni sitenize yönlendirmeler uygulamak için tercih edilen yöntemdir.

302 Yönlendirmeleri ayarlama

302 yönlendirmesi geçicidir, kullanıcıları ve arama motorlarını istediğiniz sayfaya, kaldırılıncaya kadar kısa bir süre için yeniden yönlendirir. Geçici olduğu için, kullanıcıların sorunsuz bir deneyime sahip olması için bir web sayfasının güncellenmesi sırasında kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Bir çok 302 yönlendirmeler aslında bunları kullanırken SEO çok düşünceli olmak zarar verebilir.

Yeniden Tasarım Sırasında Sayfa Yapısı Nasıl Korunur?

Sayfa yapısının SEO sıralamalarınızla çok ilgisi var. Bunun nedeni, aradıkları şeyleri daha az işle bulabilecekleri için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamasıdır. Sitenizi kullanıcılar için daha çekici, arama motorlarına daha çekici geliyor. Sitenizin tıklama oranları düşük ve bekleme süresi düşükse, arama motorları onu düşük rütbeli sıralar.

Sayfa eklerken, aynı yapıya sahip olun.

Şu anki sayfa yapınızı hendeklemeniz ve şirketinizin sunduğu değişiklikleri değiştirmediği sürece tamamen yeni bir şey yaratmanız için hiçbir neden yoktur.

XML site haritasını güncellemeyi unutmayın

XML site haritanızı güncelleyin ve arama motorlarına gönderin. 301’leriniz, sayfa yapısı, gezinme ve XML site haritası hepiniz tutarlı olmalı ve yeni site yapısını göstermelidir.

Web Sitenizin Geri Bağlantılarını İnceleyin ve Güncelleyin

Geri bağlantılar SEO konumunuzu iyileştirmek için kritik öneme sahiptir . Sitenizi gösteren tüm geri bağlantıları gözden geçirin ve bunların kaldırmakta veya değiştirdiğiniz sayfalara işaret edeceğini tespit ederseniz, geri bağlantıları güncellemek için bu sitelerle bağlantı kurmaya çalışın.

İç Bağlantı Yapısı

İç bağlantı yapısında yaptığınız değişikliklerin farkında olun. Tarama verileri de burada yardımcı olabilir. Çok sayıda URL’de değişiklik yaparsanız, içeriğinizde bağlantıları koparacaksınız, bu nedenle bir denetim yapmanız gerekir. Olumsuz bir etkiye neden olabileceği için bunlardan herhangi birini silmek istemediğinizden, bunu kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek eklentiler bulunmaktadır.

Yüksek Kaliteli SEO İçeriğinin Korunması

İyi performans gösteren sayfalarda içeriğiniz varsa, olduğu gibi bırakın. Yüksek rütbeli içerikteki değişiklikleri en aza indirin. Görüntüyü ve videoyu korumak SEO, web sitenizi yeniden tasarlarken hatırlanması gereken çok önemli bir adımdır. Bu varlıkları yeni siteye aktarırken, tüm meta verileri ve dosya adlarını olduğu gibi tuttuğunuzdan emin olun.

Web Sitenizi Kontrol Etmek İçin Google Arama Konsolunu Kullanın

Her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmak için 301 ve 404’leri de izleyebilirsiniz. Arama Trafiği> Arama Analizi sekmesine bakın, tıklamalar, gösterimler, tıklama oranı ve ortalama konum hakkında pek çok harika bilgi bulunur.

Sıralamanızı ve Organik Trafiği İzleme

Bir web sitesi yeniden tasarımı ile bazı dalgalanmalar bekleniyor. Her bir anahtar kelime için her ay nereye ve bu anahtar kelimenin eşlendiği sayfaya yer verdiğiniz bir ana anahtar kelime elektronik tablosu oluşturmalısınız. Siteniz için her anahtar kelimeyi izlemek imkansız olduğundan, hangi sayfaların organik trafik yönlendirmelerinin yüksek olduğunu unutmayın.

Test, Tekrar Test – Teknik Saha Denetimleri ve Daha Fazlası

Asla canlı sitenin dev sit ile aynı performansı göstereceğini varsaymayın. Muhtemelen test etmeye çok zaman ve kaynak yatırdınız, ancak gerçek dünyada işler değişebilir. Teknik konular hakkında size bilgi vermesi gereken Moz , Ahrefs veya DeepCrawl gibi bir teknik site denetim aracını kullanabilirsiniz .

Ayrıca, web sitesinin nasıl çalıştığını görmek için mobil dostu bir test aracıyla çalıştırmayı düşünün . Ayrıca, bir sayfa hızı aracıyla her sayfanın hızını kontrol edin. Son olarak, sitedeki şema biçimlendirmesini unutma.

SEO kaybı nasıl önlenir?

Şimdi yapmanız gereken her şeyi ele aldığımıza göre, SEO sıralamanıza mal olabilecek hataları önlemek için bir uyarı.

 • İçeriğe sıfırdan başlamayın: Sıralaması olan içeriğiniz varsa, onu terk etmeyin. Performansı yeni siteye taşımamak, sıralamada size mal olabilir.
 • Yönlendirmeleri unutmayın: Ziyaretçiler “sayfa bulunamadı” hatası aldığında, bu sayfaların Google’ın dizininden çekildiği anlamına gelir.
 • Dahili bağlantıyı unutmayın; Bunu yeni siteye zorlamamak kaçınmak bir hatadır.
 • Giden bağlantıları gerektiği gibi güncellemeyi unutmayın.
 • Yüksek rütbeli ve çoklu geri bağlantılara sahip sayfaları gözden kaçırmayın. Bunları bulmak ve korumak veya aktarmak için Ahrefs’i kullanabilirsiniz.

Bir web sitesini yeniden tasarlamak, çoğu şirketin marka olarak değişmesi gereken bir hareket. Bir web sitesinin yeniden tasarlanmasından SEO sıralamasını korumak için bu en iyi uygulamaları izlemelisiniz. Siteniz hiç var olmamış gibi baştan başlamak istemezsiniz. Hiçbir şey kalmaması için bu kapsamlı kontrol listesini takip edin.

Bir web sitesinin yeniden tasarlanmasından sonra tüm bu zor kazanılmış SEO’ların korunması hakkında sorularınız varsa, sorularınız için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.