Marka Logonuzu Tasarlamadan Önce Düşünmeniz Gerekenler

marka-logonuzu-tasarlamadan-once-dusunmeniz-gerekenler

Şirket logonuzu yeniden tasarlamak veya başlangıç ​​markanız için tasarlanmış bir logo edinmek, yıldırıcı bir süreç olabilir. Şimdi bu görevi üstlenmeden önce düşünülmesi gereken bazı unsurlara bir göz atalım …

Pazarınızı anlayın

İlk önce markanızın piyasada nereye konumlandırıldığını anlamak önemlidir. Markanız sektörünüzde lider mi? Markanız kitleler için mi konumlandırılmış mı yoksa daha niş bir kitleye hitap mi ediyorsunuz? Bu, markanızın kendisini nasıl sunması gerektiğini ve hedef kitlenizin neler yapabileceğini en iyi şekilde elde etmeye yardımcı olur. Her şey markanızı doğru konumlandırmak ve güçlü yanlarına oynatmak ve müşterilerinizi rakiplerinize üstün kılan konularla ilgili.

Rekabetinizi araştırın

Rekabetinizi araştırmak da önemlidir, çünkü daha önce neler yapıldığını anlamanıza yardımcı olabilir veya endüstri eğilimleri hakkında bazı bilgiler edinebilirsiniz. Bununla birlikte, bir şeyin sektörünüzde bir trend olduğu düşünüldüğünde, mutlaka takip etmeniz gereken bir eğilim olduğu anlamına gelmez. Nike ve Adidas gibi büyük markalara bakarsanız, eğilimlere mutlaka uymuyor ve markalarının geri kalanından sıyrılmasını sağlamak için yenilikçi ve farklı olmaya benziyorlar. Rekabette araştırma yapmak, özellikle pazardaki bir boşluğu tanımlamanıza ve markanızın büyüyebileceği bir yön bulmanıza ve pazarın bir sektörüne hakim olmanıza yardımcı olabileceğinden önemlidir.

Ne, Nasıl, Neden.

İşinizi, yaptıklarınızı, niçin yaptığınızı ve nasıl uyguladığınızı tanımlayan özlü ve tutarlı bir şekilde özetleyebilmeniz önemlidir. Bu, işletmenizin neyi temsil ettiğini ve amaçlarınızın ne olduğunu tanımlamanıza yardımcı olur. Bu ‘marka beyanı’ oluşturulduktan sonra dahili olarak anlaşıldığında, logo tasarımını yönlendirmek için kullanılabilir ve gelecekteki pazarlama kampanyaları oluşturulurken özellikle yararlı bir araçtır.

Logo

Kafa karışıklığı ve logonun bir marka olduğunu düşünmek kolaydır. Bununla birlikte, gerçekte bir logo markayı tanımlamaz, yalnızca ev markası bilinirliği ve marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olan bir unsurdur. Bir marka, marka stratejinizin tüketici deneyiminden, marka kişiliğini canlandırmaya yardımcı olan ses tonu ve pazarlama kampanyalarından oluşturulmuştur. Bu nedenle, logonuzun stilinin, logonuzun nasıl algılanmasını istediğinle tutarlı olması önemlidir; ancak, tüketicinizle logonuzun ne ifade ettiğine anlam vermeye başlayan her dokunuş noktasında söylediklerinizdir.

Eskiz çalışmaya başlayın

Tasarım sürecine başlarken, yalnızca bilgisayara bakmadan kalem ve kağıtla başlamak ve fikirlerinizi çizmek en iyisidir. Bu, bir fikri veya konsepti iletmenin en hızlı yoludur ve bir fikrin işe yarayıp yaramayacağını ya da işten atıp atmayacağınızı kolayca görebilirsiniz. Eskizlerini mükemmelleştirme konusunda endişelenmeyin, bu aşama hızlı bir şekilde fikir alabilmek ve kötü bir çizim asla iyi bir fikri mahvedemez.

Basitlik

Bir logonun tüm ölçeklerde ve siyah-beyaz çalışması gerekir. Bu nedenle logonuzun okunabilirliğini küçük ölçekte test etmek ve kolayca tanımlanmasını sağlamak önemlidir. Bu nedenle, logo tasarımında genellikle daha azı daha fazla bulunur ve daha basit tasarımlar bazen en etkili olabilir.