Kuşadası Hakkında

Türkiye’nin ilkel tatil beldelerinden biri olan about Kuşadası , unutulmaz tatil için ortam sunuyor. Türkiye’nin batı sahilinde, İzmir’in 90 km güneyinde bulunan Kuşadası, Efes , Didyma , Priene , Miletos gibi önemli tarihi yerlere yakın olduğu için Ege’nin en cazip şehirlerinden biri olarak ünlenmiştir . Eski zamanlar ve turistler için ideal.

Kuşadası, uzun bir turizm sezonu sağlayan sıcak yazlar ve ılıman kışlar ile tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Kent, yılın 300 günü güneş ışığında yıkanır. Huzurlu bir atmosfer sağlayan, ılık ve temiz sulara sahip çok sayıda tozlu kumlu plajlar, çok çeşitli su ve plaj olanaklarına izin verir. Rüzgar sörfü, su kayağı, yelken ve plaj voleybolu, aktif yaşamı sevenler için sadece birkaçıdır. Gündüzleri huzurlu bir şekilde güneşlendikten sonra şehir muhteşem gün batımını bekliyor.

Güneş batarken, palmiye ağaçlı bulvardaki cazip kafe ve restoranlar daha da yoğunlaşıyor. Akşam yemeğinden önce bir içki öncesi yat ve gemiler gün batımının panoramik manzarasını eşlik ederek gelip gidişlerini izlemek harika bir zevk. Çeşitli taze deniz ürünleri, balık ve Ege spesiyaliteleri sunan restoranlar, Kuşadası’nda lezzetli bir yemek sunuyor. Şafağa kadar hareketli bir bar veya diskoda dans etmek ve eğlenmek Kuşadası’nda ideal bir güne son verebilir .

1995’teki son verilere göre, Kuşadası’nda yaşayanların sayısı yaklaşık yüzbin dir. Nüfus, turizm sezonunun başlamasıyla birlikte hızla artmaktadır. Şehir, turizmin tanıtılmasıyla birlikte 1970’lerden bu yana hızlı bir gelişme gösterdi.

Kuşadası Setur Marina, hem yüzer hem de sahildeki 629 yat kapasitesine sahip, her yıl 2500-3000 tekne arasında ziyaret edilen, Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı marinalarından biridir. Marina 37 52 ’20”N enleminde ve 27 15′ 46”E boylamında. Gümrük, tamir servisi, güvenlik marinadaki 24 saat hizmetlerden bazıları.

Kuşadası çevresindeki tarihi güzelliklerin yanı sıra , şehir merkezinde bulunan Osmanlı ve Türk camilerinin mükemmel örneklerini de koruyor. Vizier Okuz Mehmet Paşa’nın 17. yüzyılda yaptırdığı “Kale Camii”, Kuşadası’ndaki en etkileyici ve anıtsal camidir. 1800 m2 alana inşa edilen cami 550 kişilik kapasiteye sahiptir. Caminin ana kısmı kare planlı olup, 12 kemerin desteği ile büyük bir kubbe ile örtülmüştür.

Kubbenin iç kısmı geometrik desenlerle ve bitki motifleriyle süslüdür. Giriş kapısı, sedef süslenmiş Osmanlı işçiliğinin en iyilerini göstermektedir. 16 vitray pencerenin arasında, İyon tarzı sütunlarla süslenmiş yağlıboya tablolar vardır. “Hanım Camii” 1658 yılında Haci Hatice Hatun adına yaptırılmış, ancak 1922’de yıkılmıştır. Cami, Kuşadası sakinleri tarafından 1951-57 yılları arasında yeniden yaptırılmıştır.

Minarenin temel duvarları orijinal yapıya aittir. Sade bir şekilde dekore edilmiş cami, küçük bir kubbe ile çevrilidir. “Hacı İbrahim Camii” 17. yüzyıldan kalma bir Osmanlı mimarisi tarzına örnek teşkil ediyor. Dikdörtgen planlı caminin ahşap tavanı kiremitlerle kaplıdır. “Türkmen Camii” ve “Camiatik Camii”, Kuşadası’nın merkezinde, farklı ilçelerde bulunan diğer yerlerdir. Kuşadası Escort