Google Update, Güvenli Olmayan Siteleri Cezalandırıyor

google-update-guvenli-olmayan-web-sitelerini-cezalandiriyor

Google, Ekim 2017’den itibaren geçerli bir SSL sertifikasıyla birlikte HTTPS aracılığıyla sitelerine hizmet vermeyen web sitelerini cezalandırılacağını açıkladı. Hareket, Google’ın ve diğer arama motorlarının, web sitesi güvenliğini ciddiye almaya ve müşterilerini daha iyi korumaya başlamaları için web sitelerini ittikçe ortaya çıkıyor.

Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri oluşturuldu ve arama pazarlamacılarına hangi arama motorlarının beğendiğini ve ne yapmadıklarını bir fikir vermek için yıllar içinde değiştirildi. Arama motorları, iyi bir web sitesinden görmek istedikleri şeyin etrafında uyarıları ve tavsiyeler yayınlar. Sonra sonunda bu özellikleri sıralamaya eklerler. Bunu daha önce endüstride adı geçtiği gibi “Mobilegeddon” gibi şeylerle gördük. Bu durumda, Google mobil olarak ilk kez bir dizin oluşturma sistemi çıkarmadan önce sitelerin mobil uyumlu olmaları konusunda uyarıldı.

Bu sefer güncelleme, site güvenliği etrafında toplanmıştır. 1 Ekim’den itibaren, Google geçerli bir SSL sertifikası ile güvence altına alınmayan sitelere uyarı eklemeye başlayacak.

Yeni Google SSL Güncellemesi ne yapacak?

Bu sorunun cevabı çok basittir. Farklı insanların farklı ihtiyaçları ve istekler vardır. Hiçbir perakendeci veya işletme bunları yerine getiremez. İnsanlar dikkat, hizmet ve üstün kalite istemek için lüks pazar söz konusu olduğunda bu özellikle doğrudur.

Güncellemeden önce anlayabildiğimiz kadarıyla, Google Chrome tarayıcısı güvenli olmayan web sitelerindeki formlar hakkında uyarılar görüntüleyecek. Bu, soruşturma formları, iletişim formları, e-posta kayıtları ve beğenileri içerecektir. Mesaj, kullanıcıları hassas bilgiler girmemesi ve “güvensiz” olarak işaretlemesi konusunda uyarıda bulunur. Halihazırda sahip olduğumuz tek bilgi, webmaster araçları biçiminde Google’ın kendisinden gelmektedir. Güncelleme yayınlanıncaya kadar, mesajın URL çubuğunda görüntülenip görüntülenmeyeceğini, sayfanın kendisinde veya bir açılır pencere şeklinde bir uyarı olarak görüleceğinden emin değiliz.

Sitem HTTPS değil – bu güncelleme bana göre ne anlama geliyor?

Siteniz güvensizse kötü bir haber. Sıralamalarınız, Google algoritmasının yeni bir bölümüne uymamakla kalmayacak, müşterilerin sizden satın almayacak kadar büyük oranda kapalı olacak. Sitenizi ziyaret eden yeni müşteriler veya müşteriler uyarı görür ve derhal ertelenir. Muhtemelen sitenize dönmeyecek ve satın almanızın güvensiz olduğunuzu varsayacaklardır. Sitenize gelen müşterilerin geri döndürülmesi, saldırıya uğradığınızı düşünebilir veya web sitenizi güvence altına alacak kadar önemli olmadığına karar verirler. Ve yine, sitenize sıçrama ihtimalleri yüksektir. Markanızın güvensiz bir web sitesiyle kötü bir şöhret kazanmasının yanı sıra, SEO da acı çekecektir. Google, yanıt vermeyen sitelerle yaptığı gibi, güvenli olmayan sitelerin derecelendirmesini de planlıyor. Tepkinize ne kadar çabuk tepki verirseniz, sitenizin bu güncellemenin elinden çekip gitmesi o kadar az olur.

Bu “güvensiz” uyarıları durdurmak için ne yapabilirim?

Basitçe söylemek gerekirse, sitenizi güvence altına alın. Google’ı ve diğer arama motorlarını anlamayan birşey yok. Güvenlikle ilgili uyarıları durdurmak isterseniz, HTTP’den HTTPS’ye geçiş yapmanız ve geçerli bir SSL sertifikası satın almanız gerekecek. “HTTP”, Köprü Metni Aktarım Protokolü’nün kısaltmasıdır ve HTTPS, aynı zamanda, küçük “s” nin sonunda Güvenli anlamına gelir. Bu, hem arama motorlarına hem de kullanıcılara, sitenize hassas bilgilerin girilmesi güvenli olduğuna dair güven mektubu olarak çalışır.

Birçok ücretsiz SSL sağlayıcıları, genel olarak güvenilir sertifika ortakları değildir ve sertifikalar çok iyi şifrelenmez. Güvenilmeyen bir ortak kullanırsanız, sertifikanızın iptal edilmesi ihtimali çok yüksektir.