E-posta Otomasyonunu Kullanmak

e-posta-otomasyonu

Son zamanlarda, e-posta yazılımlarının çok daha akıllıca geldiğini ve müşterinin yolculuğuna işaret edebileceği ve bunları hedefli hatırlatıcılar göndermek için kullanabileceğinizin şaşırtıcı olduğunu fark ettik. MailChimp ve Hubspot gibi yazılımlar, e-posta pazarlamacılığına biraz farklı yaklaşımlar uygulanır ancak sonuçta aynı sonucu verir: Müşterilerin yolculuğuna uygun olarak müşterilerin ayrıntılı olarak hedeflenmesi.

Hangi işletmeler e-posta pazarlamacılığı kullanmalıdır?

E-posta otomasyonunuz işiniz için doğru aşamada yapılmalıdır. Bundan dolayı, arama motorları için optimize edilmiş zarif, duyarlı bir web siteniz olması gerektiği anlamına geliyor. SEO sitenizde yapıldığında ve müşterileri dönüştürmek için iyi bir konumdaysanız, sosyal medya optimizasyonu ve e-posta pazarlaması gibi kanallara bakma zamanı geldi.

Sosyal medya pazarlaması ve e-posta pazarlaması, müşteri odaklı ve hızlı kazanç arayan işletmeler için iyi seçeneklerdir. Bu kanallar, sitenize büyük miktarda trafik kazandırmaya yardımcı olur ve kolayca yeniden pazarlamanıza ve dönüştürmeye çalışabileceğiniz potansiyel müşteriler listelerini kolayca oluşturabilirsiniz.

Tek kullanımlık ürünler veya hizmetler sunan şirketler, e-posta pazarlamacılarından bir sonuç görme olasılığı düşüktür. E-posta pazarlaması ürün odaklıdır ve bazı modern algoritmalar, web sitenizdeki önceki kullanıcı yolculuklarına göre her birini çerezleri kullanarak izleyebiliyoruz. Bu şekilde, müşteriye benzer ürünler önerebiliriz ve ne kadar çok sevdiklerini bildikçe onları hedefledikçe artar.

Nihai iş mailing listesi nasıl oluşturulur?

E-posta adreslerini çeşitli şekillerde toplayabilirsiniz. Yine çok ürün odaklı B2C işletmelerinde, ilk kez müşterilerin e-posta adreslerini vermeye ikna etmenin en kolay yollarından biri küçük bir indirim sunmaktır. Örneğin, sıklıkla “posta listemize kaydolurken birinci siparişinizden% 5 indirim” alırsınız. Bu, potansiyel müşterileri bulmak için kolay bir yoldur, ürünlerinizle ilgilendiklerini gösterdiler. ilk etapta sitenize yol buldular. Ardından, e-ticaret sitenizden bir veya daha fazla öğe sipariş etmeyi düşündüklerini gösteren bir indirim kodu uygulamaya göz atmaya ve karar vermeye karar verdiler.

E-posta adreslerini toplamanın diğer yollarından biri de içeriğin kullanılmasını içerir. İçerik son derece pazara hitap eden bir kelimedir; ancak temel olarak, bir müşteriye ilgisini çekecek bir fiziksel ya da dijital öğeler demektir.

Müşterinin yolculuğunu belirlemek için e-posta otomasyonunu kullanma

Potansiyel müşterinizin kullanıcı yolculuğunun başında, ilgilendikleri bir fikir edineceksiniz. Yukarıda tartışıldığı gibi, çeşitli tekniklerle e-posta adreslerini topladınız ve müşterinizin hareketlerini takip etmek ve ilgilendikleri öğelerin bir profilini oluşturmak için çerezleri kullanıyorsunuz. Bu senaryoda, müşteri bir dizi tatil kıyafeti taradı ve ardından siteyi terk etti. MailChimp gibi entegre yazılımlarla, bu kişiyi belirli bir dönemden sonra, örneğin 3 gün sonra geri dönmediyse hedefleyebiliriz ve ilgilendikleri tüm öğeleri içeren bir hatırlatma gönderilecek şekilde ayarlayabiliriz.

Müşteriler değerli olmayı ve tekrar MailChimp gibi istemcilerle birlikte olmayı sever, e-postaları bir otomasyon yoluyla gerçekleştirdiklerini hayal bile edemediğiniz noktaya kişiselleştirebiliriz. E-postaları olabildiğince kişisel hale getirmek için isimler, kişisel bilgiler, taranan maddeler, sepete eklenen maddeler, yerel mağazaları ve çok daha fazlasını içerebiliriz. Dolayısıyla onlara kişisel olarak özel mesajlar göndererek onlara sepetindeki eşyaların% 15’ini vermek için sürprizler düşünün mü? Herhangi bir şüpheniz aniden kaybolmuş olabilirler ve bir süre kendilerini sarmış oldukları ürünleri sipariş etmiş bulacaklardır. Satış yapmak ve kârınızı en üst düzeye çıkarmak isterseniz, işe yarayan diğer teklifler “Sepetinize ürün satın alın ve biz x değerinde ücretsiz bir fiyat ekleyeceğiz!” Gibi bir mesaj içeriyor. Ücretsiz bir hediye sunmak, hâlâ istedikleri eşyalar için tam soran fiyata ve size özellerini göstermek için ücretsiz bir hediye arayan öğelerle uyumlu küçük bir öğe sunabilirsiniz.

Geçmiş müşterilerinize dikkat çekici başlıklar içeren ilgili öğeleri göndermenin yanı sıra onları bir müşteri olarak değerlendirebilirsiniz. Posta listesine münhasıran kupon veya indirimler sunmak, müşterilerin abone olmaya devam etmesini ve e-postalarını olabildiğince sık kontrol etmesini istemektedir. Bir diğer yaygın teknik sadakat kartları sunmaktır. Müşterinin siparişlerini izleyerek ve x sipariş miktarını yaptıktan sonra veya kendilerine x miktarda para harcadıktan sonra onlara bir indirim veya ücretsiz hediye sunarak, sipariş etmeye devam etmesini istiyor ve böylece indirime hak kazanacaklar; onları yeni ürünlere göz atmaya teşvik ediyorlar. site ve sipariş daha fazla.

Bu nedenle, bir müşteriden bir müddet duymadınız. Sitenizi birkaç ay içinde sipariş etmediniz ya da göz atmadınız ve e-postalarınızı açmayı bıraktınız … ne yapabiliriz ?! Özel güçlerini, sevildiğini ve değer verildiğini, doğum gününü hatırlamaktan daha iyi bir yol olduğunu hatırlatmak için kullanmanın tam zamanı. Hepimiz daha önce oradaydık ve size en sevdiğiniz moda markasından bir e-posta gönderdiğinizde biraz şaşkına döndük, size mutlu yıllar dileriz. Ancak dürüstçe çalışır. Bir kupon, teklif, hediye kartı veya ücretsiz hediye şeklinde küçük bir “doğum günü hediyesi” sunmak, müşteriye markanıza olan inancınızı verir ve firmanızın müşteri tabanını korumaya önem verdiğini gösterir.

E-posta pazarlama stratejisine genel bakış

Sonuç olarak, müşterilerinizi tanımak önemlidir. İsteğinizi ve ihtiyaçlarını öğrenin ve avantajınız için kullanın. Her şeyi mümkün olduğunca kişisel yapın, müşteriye şirketiniz tarafından değer verilenleri göstermek ve açık oranları artırmaya yardımcı olmak için. Konu satırlarını düşünün, bölünmüş test yapın ve markanız için bir ses tonusu oluşturun. Bu sizi ileri giderken en iyi konuma getirecek ve açık oranınızı olabildiğince optimize edecektir. E-postaları toplamak için yaratıcı ve korkutucu olmayan yolları düşünün ve daha fazla kişiyi markanızla etkileşime girmeye teşvik etmek için düzenli kontroller yaparak listenizi temiz tutun. Müşteri seyahatini ve her aşamadaki kullanıcıları hedeflemenin en iyi yolunu düşünün. Bunu düzenli olarak gözden geçirin ve sonuçları optimize etmek için bölünmüş test yapın.